Jak urządzić małe mieszkanie?

Urządzanie małego mieszkania może okazać się dużym problemem, zwłaszcza jeżeli pomieszczenia są ciasne oraz wąskie. Na niewielkim metrażu musimy rozmieścić meble i sprzęty w taki sposób, żeby stworzyć przytulne i przede wszystkim funkcjonalne wnętrze. Na szczęście dzięki kilku prostym wskazówkom aranżacja niewielkiego mieszkania nie musi być czasochłonna i trudna, a nawet może dostarczyć satysfakcji.

Jasna kolorystyka kluczem do sukcesu

Jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenie, dlatego biel, szarość i pastelowe odcienie są często wybierane do urządzania małych mieszkań. Taka kolorystyka powinna dominować na ścianach, podłogach i meblach – dzięki temu pomieszczenie będzie się wydawać przestronniejsze. Drugą opcją jest stosowanie zasady kontrastu – jasne ściany i podłogi mogą kontrastować z jaskrawymi meblami czy dekoracjami. Wtedy kolorowe dodatki przyciągają wzrok.

Mieszkanie urządzone w jasnych odcieniach nie musi sprawiać wrażenia nudnego i surowego. Wystarczy skorzystać z pastelowych tapet czy dodatków w geometryczne wzory – ich zadaniem jest ożywienie pomieszczenia.

 

Lustra, fototapeta i przeszklone meble dodadzą mieszkaniu przestronności

Przeszklone szafki są idealnym rozwiązaniem do niewielkiej kuchni, ponieważ nadają pomieszczeniu przestronności. Z kolei lustra są dobrym wyborem do salonu czy jadalni, ponieważ odbijają obraz i światło, a tym samym dają uczucie głębi . Im więcej przeszklonych dodatków czy mebli tym większe wydaje się pomieszczenie. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie fototapety, najlepiej na całej ścianie. Ta prosta iluzja dodaje wnętrzu przestronności i maskuje zwykłe, nudne ściany.

Im mniej na widoku, tym lepiej

Dużo ozdóbek i bibelotów nie sprzyja wystrojowi małego mieszkania. Dlatego do przechowywania tego typu rzeczy nadadzą się regały, koszyki lub szafki. Przy aranżacji niewielkich pomieszczeń musimy pamiętać o prostej zasadzie: „im mniej, tym lepiej„. Dzięki temu wnętrze nie będzie sprawiało wrażania zagraconego i przytłaczającego.

 

Autor

  • Miłośnik programowania, ale i dobrej zabawy. Jego styl życia zaprzecza stereotypowi typowego informatyka. Lubi nowe technologie, świat IT oraz poznawanie nowych osób.

2 thoughts on “Jak urządzić małe mieszkanie?

  1. Mam mały domek 100m2 i 6 os. rodzinkę wszytko co mogłam zrobiłam w zabudowie, aby uzyskać jak najwięcej miejsca na przechowywanie rzeczy.

  2. Mam małe mieszkanko 35m2 i urządziłam je w jasnych kolorach, uważam, że optycznie powiększają wnętrze.

Comments are closed.